Uredba o deforestaciji prvotno je trebala stupiti na snagu 30. prosinca 2024., ali je Europska komisija nedavno predložila odgodu provedbe. Ako se Europski parlament i Vijeće slože s ovom odgodom, zakonodavstvo će se primjenjivati na velike poduzetnike od 30. prosinca 2025. nadalje, a na mikro i male poduzetnike od 30. lipnja 2026. nadalje.
U članku naših partnera u Nizozemskoj iz međunarodne mreže Baker Tilly objašnjeno je kako će obveze prema Uredbi o deforestaciji utjecati na Vas i Vaše poslovanje.
Što je Uredba o deforestaciji?
Uredba o deforestaciji (EUDR) sastavni je dio europskog zelenog plana. Cilj nove Uredbe zabrana je ulaska na (europsko) tržište proizvoda koji su povezani s krčenjem i degradacijom šuma. EUDR je nasljednik Europske uredbe o drvu (EUTR) koja se primjenjuje na uvoz drva i proizvoda od drva od 2013. U načelu, EUTR će se nastaviti primjenjivati do kraja 2027. na drvo koje je posječeno prije 29. lipnja 2023. i stavljeno na tržište nakon 30. prosinca 2024.
Tko podliježe Uredbi o deforestaciji?
Poduzeća, gospodarski subjekti i trgovci koji posluju unutar Europske unije i koji uvoze, izvoze ili proizvode dolje navedenu robu visokog rizika moraju se pridržavati pravila EUDR-a. Ovo se ne odnosi samo na multinacionalne ili velike tvrtke. Mala i srednja poduzeća, pa čak i samostalni poduzetnici mogu biti obuhvaćeni EUDR-om.
Napomena: EUDR se također primjenjuje na fizičke osobe ako uvoze robu visokog rizika za komercijalnu upotrebu.
Koja visokorizična roba ulazi u Uredbu o deforestaciji?
Uredba o deforestaciji primjenjuje se na sljedećih sedam visokorizičnih dobara:
- palmino ulje
- soja
- govedo
- kakao
- kava
- guma
- drvo
Određeni derivati kao što su automobilske gume i čokolada također ulaze u područje primjene Uredbe. Ti su proizvodi navedeni u prilozima Uredbe, a temelje se na kombiniranoj nomenklaturi (CN).
Kao i s Mehanizmom za ugljičnu prilagodbu na granicama (CBAM), moguće je da će EUDR biti proširen u budućnosti. U tom će slučaju trgovina ostalim (a osobito poljoprivrednim) proizvodima morati biti u skladu s pravilima. Trenutno nije jasno hoće li se i kada to dogoditi.
Koje sankcije mogu biti provedene?
Ako stranka ne poštuje pravila Uredbe o deforestaciji, ne smije trgovati visokorizičnom robom (uvoz, izvoz ili stavljanje na tržište). Nepridržavanje može dovesti do:
- Kazne do 4% prometa EU-a prethodne godine
- Oduzimanje relevantne visokorizične robe i povezanih prihoda
- Privremeno isključenje iz procesa javne nabave i javnog financiranja
- Privremena zabrana prometa robe visokog rizika
- Viši zahtjevi za dubinsko izvješćivanje
Također, prekršitelji se uvrštavaju na javnu listu.
Kako se ispravno pripremiti za novu Uredbu?
Osim ako se provedba ne odgodi, EUDR će stupiti na snagu 30. prosinca 2024. Nakon tog datuma roba se smije uvoziti, izvoziti ili stavljati na tržište samo ako proizvodnja i distribucija nije pridonijela deforestaciji.
U slučaju da EUDR obuhvaća Vašu tvrtku, visokorizičnom robom možete trgovati samo ako možete dokazati da nije povezana s deforestacijom i da je proizvedena u skladu sa zakonima zemlje podrijetla. Proizvodi moraju biti popraćeni izjavama o dubinskoj analizi koje dokazuju da nisu povezani s deforestacijom.
Prilikom utvrđivanja obveza razlikuju se distributeri i trgovci. Trgovci podliježu manje strogim zahtjevima, pod pretpostavkom da su njihovi proizvodi već ispitani ranije u opskrbnom lancu. Određena manja poduzeća trebaju se uskladiti s EUDR-om tek od lipnja 2025. (ili lipnja 2026. ako se odgodi primjena nove Uredbe).
Očekuje se da će papirnata evidencija i administrativni troškovi povezani s izjavama o dubinskoj analizi biti znatni. Također, postoje i značajni rizici povezani s nepoštivanjem pravila, jer trgovina ili proizvodnja mogu jednostavno biti zabranjeni. Stoga je vrlo važno da Vaši poslovni procesi budu pravilno uspostavljeni na vrijeme. Važan dio toga je točno određivanje Vašeg opskrbnog lanca.
Trebate li pomoć?
Želite li znati više o opsegu ili učinku Uredbe o deforestaciji ili imate pitanja o potrebnoj pripremi, dokumentaciji i administrativnim obvezama, slobodno se obratite stručnjacima tvrtke Baker Tilly.
Molimo Vas da imate na umu činjenicu da je zakonodavstvo sklono čestoj promjeni. Ovaj članak se stoga nužno temelji na našem razumijevanju i ispravnom tumačenju zakona i prakse u vrijeme izdavanja ovog članka. Ovaj članak se neće ažurirati s obzirom na promjene u zakonodavstvu do kojih dođe nakon izdavanja ovog članka.