Paket instrumenata Europske komisije za sigurnu i održivu e-trgovinu

25. veljače 2025.

Europska komisija nedavno je objavila priopćenje s planovima za povećanje sigurnosti i održivosti sektora e-trgovine. Navedeni planovi zahtijevaju prilagodbu prije rasprave o daljnjoj implementaciji.

Stručnjaci iz naše partnerske mreže Baker Tilly International u Nizozemskoj u ovom članku raspravljaju o ključnim elementima novog paketa instrumenata Europske komisije.

Minimalno 70% Europljana redovito kupuje proizvode putem interneta. Svaki dan prosječno 12 milijuna malih predmeta stigne u EU, često iz Kine. Ukupni trgovinski tokovi e-trgovine više su se nego utrostručili od 2022. godine.

Međutim, ovaj rast predstavlja značajne izazove. Na primjer, mnogi proizvodi nisu sigurni i krše EU zakone o zaštiti potrošača. Kratak životni ciklus određenih proizvoda ima ozbiljne posljedice za okoliš i klimu. Krivotvorine i dalje predstavljaju problem, kao i nepoštivanje (poreznih) propisa. Navedeni izazovi značajno utječu i na konkurentnost EU-a.

Europska komisija predlaže paket instrumenata za rješavanje ovih problema. Navedeni paket uključuje niz mjera, kao što su:

  • Nastavno na prethodne zakonodavne inicijative iz 2023. godine, Komisija potiče Vijeće EU-a da brzo usvoji novo carinsko zakonodavstvo za uspostavu Carinske uprave EU-a i središta carinskih podataka EU-a. To bi trebalo pomoći u reguliranju tokova e-trgovine iz zemalja koje nisu EU članice. Ranije predloženo zakonodavstvo uključuje planove za ukidanje trenutnog izuzeća od uvozne carine za male pošiljke do €150.
  • Komisija predlaže uvođenje „naknade za obradu” za uvezene artikle e-trgovine koji se šalju izravno potrošačima. Naknada bi se prikupljala od uvoznika (prodavača i posrednika u e-trgovini), a ne od potrošača, a naplaćivala bi se s ciljem pokrivanja troškova nadležnih tijela za provođenje nadzora usklađenosti.
  • Ovi planovi također uključuju niz novih propisa o održivosti, kao što je Zakon o kružnom gospodarstvu, i pozivaju na brzo usvajanje (reviziju) postojećih inicijativa za pitanja kao što su gospodarenje otpadom, recikliranje i poticanje ekološki prihvatljivog dizajna proizvoda.

Europska unija i dalje je usredotočena na digitalni razvoj i regulaciju e-trgovine. Predložene inicijative kao što su ViDA i carinske reforme naglašavaju tu kontinuiranu predanost. Paket instrumenata Europske komisije zamišljen je kao “holistički” pristup suočavanju s trenutačnim izazovima u e-trgovini.

Budući da predloženi pristup sadrži planove koji prvo moraju proći kroz zakonodavni proces EU-a, ostaje neizvjesno hoće li svi njegovi aspekti biti implementirani kako to predviđa Europska komisija.

Međutim, budući da se ovaj prijedlog podudara s mnogim drugim inicijativama, tvrtkama u sektoru e-trgovine savjetuje se da uzmu u obzir ovaj razvoj događaja. Razvoj zakonodavstva može značajno utjecati na obveze usklađenosti, optimizaciju opskrbnog lanca i buduće poslovne strategije.

Ako imate bilo kakvih pitanja o instrumentima Europske komisije ili želite razgovarati o mogućem utjecaju na Vaše poslovanje, slobodno se obratite stručnjacima Baker Tilly mreže.

■■■

Molimo Vas da imate na umu činjenicu da je zakonodavstvo sklono čestoj promjeni. Ovaj članak se stoga nužno temelji na našem razumijevanju i ispravnom tumačenju zakona i prakse u vrijeme izdavanja ovog članka. Ovaj članak neće se ažurirati s obzirom na promjene u zakonodavstvu do kojih dođe nakon izdavanja ovog članka.