Inicijativa PDV u digitalnom dobu (VAT in the Digital Age – ViDA) uvodi niz mjera kojima je cilj uskladiti sustav PDV-a u Europskoj uniji s obzirom na trenutni tehnološki napredak. Ovaj paket mjera uključuje: digitalno izvještavanje u stvarnom vremenu, ažurirana pravila za ekonomiju platformi i jedinstvenu registraciju PDV-a.
Uvod
PDV je jedan od najvažnijih izvora prihoda za proračun država članica. Međutim, prema najnovijem izvješću o manjku prihoda od PDV-a za 2023. godinu (VAT GAP Report 2023), države članice EU-a izgubile su 99 milijardi eura prihoda od PDV-a 2020. godine te oko 61 milijardu eura prihoda od PDV-a 2021. godine. Kako bi se spriječili gubici i odgovorilo na sve veću digitalizaciju gospodarstva, Komisija je u prosincu 2022. godine predložila modernizaciju obveza povezanih s PDV-om promicanjem digitalne transformacije. Taj zakonodavni paket najavljen je 2020. godine u Akcijskom planu za pravedno i jednostavno oporezivanje kojim se podupire strategija oporavka.
Digitalno izvještavanje u stvarnom vremenu
Novim sustavom uvest će se digitalno izvještavanje u stvarnom vremenu za prekogranične transakcije na temelju elektroničkog izdavanja računa. Državama članicama pružit će vrijedne informacije koje su im potrebne za jačanje borbe protiv prijevara povezanih s PDV-om, posebno kružnih prijevara.
Prelazak na elektroničko izdavanje računa pridonijet će smanjenju prijevara povezanih s PDV-om za do 11 milijardi eura godišnje te smanjenju administrativnih troškova i troškova usklađivanja za trgovce iz EU-a za više od 4,1 milijarde eura godišnje tijekom sljedećih deset godina. Njome se s vremenom osigurava konvergencija postojećih nacionalnih sustava diljem EU-a i utire put državama EU-a koje žele uvesti nacionalne sustave digitalnog izvještavanja za domaću trgovinu.
Elektroničko izdavanje računa ubrzat će transformaciju poslovnih procesa u digitalnom dobu jer će se pojednostaviti transakcije, osigurati regulatorna usklađenost i sigurnost, omogućiti donošenje odluka temeljenih na podacima, kao i jednostavnu prilagodbu budućem porastu poslovanja i potencijalnim inovacijama.
Ekonomija platformi
U skladu s novim pravilima, platforme koje omogućuju isporuke u sektorima putničkog prijevoza i kratkoročnog smještaja postat će odgovorne za naplatu i uplatu PDV-a poreznim tijelima ako to ne učine njihovi korisnici, primjerice zato što su mala poduzeća ili pojedinačni pružatelji usluga.
Zajedno s drugim pojašnjenjima, ovom će se mjerom osigurati ujednačen pristup u svim državama članicama EU-a i pridonijeti ravnopravnijim uvjetima za internetske i tradicionalne usluge kratkoročnog smještaja i prijevoza. Time će se također rasteretiti mali i srednji poduzetnici, koji neće biti obveznici plaćanja PDV-a.
Jedinstveni upis u registar obveznika PDV-a
Ova inicijativa dodatno će smanjiti potrebu za višestrukim upisom u registar obveznika PDV-a u više država članica, proširujući već postojeći „VAT One Stop Shop” model za PDV na e-trgovine. Daljnje mjere za poboljšanje naplate PDV-a uključuju uvođenje obvezne „Import One Stop Shop” (IOSS) za određene platforme koje osobama s poslovnim nastanom izvan EU-a omogućuju prodaju potrošačima u EU-u.
Molimo Vas da imate na umu činjenicu da je zakonodavstvo sklono čestoj promjeni. Ovaj članak se stoga nužno temelji na našem razumijevanju i ispravnom tumačenju zakona i prakse u vrijeme izdavanja ovog članka. Ovaj članak se neće ažurirati s obzirom na promjene u zakonodavstvu do kojih dođe nakon izdavanja ovog članka.